News

Nasze Włochy

4 maja 2019 roku. Nareszcie!
Nadszedł dzień, na który wszyscy czekali z utęsknieniem. Dzień wyjazdu do Włoch! Tak! Tak! Do Włoch!
Pełni radości i nadziei na nowe przygody wyruszyliśmy w długą trasę.
Podróż mijała szybko, za oknami zmieniał się krajobraz i coraz bardziej przybliżaliśmy się do końca naszej drogi.
Chioggia, która przywitała nas deszczem i silnym wiatrem, okazała się pięknym, portowym miastem, stamtąd właśnie wypłynęliśmy do Wenecji. Miasto na wodzie – cud natury – od 63 lat nie było tam takiej pogody – zimno, mokro, wietrznie ! A mimo wszystko było cudownie! Z każdej strony patrzyły na nas zabytki: Pałac Dożów, Bazylika Św. Marka, Most Rialto, Campanile di San Marco!
Warto było nawet zmoknąć, bo nikt nam tych widoków nie odbierze…
Wieczorem dojechaliśmy. Hotel, upragnione miejsce odpoczynku, jeszcze tylko rozlokowanie w pokojach, kąpiel i łóżko, chociaż spać się nie chce, gdyż jutro znowu czekają kolejne atrakcje!
Następnego dnia udaliśmy się do maleńkiej Republiki San Marino. Już sam wjazd na górę do historycznej części tego państwa był dla nas miłym zaskoczeniem. Krajobrazy niezapomniane: kręte uliczki, zamki, ratusz, bazylika – to wszystko układa się, jak puzzle, w jeden obraz. Oczywiście kupiliśmy pamiątki, bo w domu trzeba się pochwalić. Po powrocie czekała nas kolejna niespodzianka. Właściciel hotelu zorganizował nam dyskotekę, w czasie której mogliśmy tańczyć, bawić się, a przede wszystkim lepiej się poznać.
Wtorek to czas przeznaczony na poznanie najbliższej okolicy. Spędzamy go w Igea Marina i Bellarii. Spacer brzegiem morza w kierunku portu, podziwianie nadmorskiej architektury Włoch, muzeum muszli i oczywiście prawdziwa, włoska pizza. Niby taka sama, a smakuje inaczej!
Kolejny dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie, ponieważ już o pierwszej w nocy wyjechaliśmy do Rzymu. Musieliśmy pokonać 350 km. Rano dotarliśmy do granic Wiecznego Miasta, a dalej, do centrum pojechaliśmy metrem. Każdy z nas wychodził ze stacji na „głębokim wdechu”, bo widok, jaki ukazał się naszym oczom, był niesamowicie starożytny! Rzym witał nas Koloseum i od tego miejsca rozpoczęliśmy przygodę ze stolicą Włoch. Pani przewodnik pokazała nam ruiny Pałacu Nerona, Forum Romanum, Kapitol, Panteon, Schody Hiszpańskie, Piazza di Navona oraz Fontannę di Trevi. Podziwiając starożytną część Rzymu, dotarliśmy do Zamku Anioła – Mauzoleum cesarza Hadriana – a stamtąd już prosta droga prowadziła do Watykanu. Znaleźliśmy chwilę na oddech, włoskie lody i pamiątki. Następnie w ciszy i skupieniu mogliśmy podziwiać Bazylikę Św. Piotra – Pietę Michała Anioła, Ołtarz Papieski, Relikwie Św. Piotra i dla nas Polaków bardzo ważne i wyjątkowe miejsce – grób Świętego Jana Pawła II. Po południu mieliśmy zaplanowane zwiedzanie najstarszej części Rzymu – Zatybrza. Tym razem pani przewodnik poprowadziła nas śladami H. Sienkiewicza i jego „Quo vadis”. Czuło się tam niezwykły klimat wąskich, brukowanych uliczek, odrapanych zębem czasu kamienic, pierwszej Bazyliki chrześcijan. Przecież wędrowaliśmy śladami Kaliny-Ligii, Marka Winicjusza czy Petroniusza… Okrutnie zmęczeni, pełni wrażeń, wspomnień i obrazów pod powiekami, nocą wróciliśmy do Igea Mariny.
Następnego dnia leczyliśmy zakwasy i spędzaliśmy czas na plaży, korzystając z kąpieli słonecznych i nie tylko. Później wyruszyliśmy na ostatnie zakupy, by po powrocie spakować walizki i przygotować się do drogi.
Rano wyjechaliśmy w kierunku ostatniego punktu naszej wycieczki – Mirabilandii, która jest największym parkiem rozrywki we Włoszech. Na terenie znajduje się 48 atrakcji, największe karuzele, roller coastery, tj. Katun, iSpeed, Sierra Tonante, Desmo Race. Tutaj pozwoliliśmy sobie na prawdziwe szaleństwo. Nie były nam straszne żadne karuzele, roller coastery, domy strachów, atrakcje wodne czy niesamowicie szalony pokaz Hot Wheels. Po wielu godzinach cudownej zabawy, krótkim odpoczynku, wyruszyliśmy w kierunku Polski.
Czy warto było? Bezapelacyjnie – TAK!
Tych wrażeń, przeżyć, doznań i zawiązanych przyjaźni nie zabierze nam nikt.
Nasza wielka, włoska przygoda na pewno pozostanie w pamięci każdego już na zawsze!

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych

Realizując wymogi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO"), Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Czarnym Lesie pragnie przekazać Państwu informacje na temat przetwarzania Państwa danych osobowych w SP Czarny Las, jak również poinformować o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.

1. Administratorem danych osobowych jest Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Czarnym Lesie,
ul. Szkolna 6, 42-233 Czarny Las, e-mail: spczarnysekretariat@o2.pl.
2. Funkcję Inspektora Ochrony Danych pełni Ewa Olejarz, adres e-mail: ewa.olejarz@mykanow.pl.
3. Dane będą przetwarzane w celu wypełniania zadań ustawowych lub statutowych Administratora danych osobowych,
na podstawie przepisów obowiązującego prawa, bądź w innych przypadkach na podstawie udzielonej zgody na przetwarzanie
danych osobowych w celu określonym przy pozyskiwaniu przez Administratora danych osobowych przedmiotowej zgody.
4. Dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celów określonych w pkt 3, a po tym czasie
przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy powszechnie obowiązującego.
5. W związku z przetwarzaniem danych osobowych w celach, o których mowa w punkcie 3 odbiorcami Państwa danych osobowych mogą
być organy władzy publicznej oraz podmioty wykonujące zadania publiczne lub działające na zlecenie organów władzy publicznej,
w zakresie i w celach, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa.
6. Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny jeżeli przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby,
której dane dotyczą.
7. Podanie danych osobowych ma charakter obowiązkowy, jeżeli podstawę przetwarzania danych osobowych stanowi przepis prawa.
8. Podane dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą profilowane.
9. Osobie, której dane osobowe dotyczą przysługuje prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania,
usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także przenoszenia danych w zakresie wynikającym z przepisów prawa.
10. Osobie, której dane osobowe dotyczą przysługuje również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania,
a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do wniesienia sprzeciwu
lub cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu sprzeciwu lub wycofania zgody.
11. Przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.