„Nauka i zabawa na świeżym powietrzu jako metoda edukacji i integracji”

Bazując na wiedzy i umiejętnościach zdobytych podczas szkolenia w Mielnie, pod nazwą „Nauka na świeżym powietrzu jako efektywna metoda edukacji włączającej”, które zostało zorganizowane przez Instytut Współpracy Regionalnej w ramach Programu Edukacja, mającego na celu zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską, Islandią, Liechtensteinem oraz Norwegią.
W naszej szkole w dniu 22 kwietnia 2022 roku zorganizowana została integracja międzyszkolna poprowadzona przez uczestniczki tegoż szkolenia: Panią Annę Trepka i Panią Awietę Szpręgiel.
W spotkaniu brali udział uczniowie ze SP w Starym Broniszewie, uczniowie SP w Starym Kocinie oraz uczniowie SP z Czarnego Lasu ( klasa 4b oraz klasa 8a), gdzie zorganizowane zostało spotkanie. Zajęcia odbyły się na boisku szkolnym, rozpoczęte zostały od zabaw integracyjnych. Następnie dzieciaki rywalizowały ze sobą w sześcioosobowych zespołach, gdzie wiedza, wytrwałość oraz współpraca zespołowa były gwarancją sukcesu. Starsi uczniowie pełnili rolę sędziów oraz służyli pomocą młodszym kolegom. Aktywności fizyczne były przemyślane i zaplanowane w taki sposób, aby były możliwe do realizacji przez każdego ucznia oraz motywowały do dalszego działania. Rozgrywki zakończyły się omówieniem efektów zaplanowanych celów. Po ogłoszeniu wyników konkurencji rozdane zostały dyplomy i drobne upominki. Nauka była doskonałą formą zabawy i integracji a uśmiech gościł na twarzach uczestników przez cały czas.
Edukacja na świeżym powietrzu powinna stać się istotną wartością w systemie edukacyjnym, ponieważ umożliwia dzieciom zdobywanie doświadczenia w środowisku naturalnym oraz pobudza osobistą refleksję i zaangażowanie.
Edukacja outdoorowa to szansa na budowanie relacji rówieśniczych.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.
Awieta Szpręgiel