„Polskie drogi do niepodległości”
12 listopada w naszej szkole uczciliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysty apel kończył realizację projektu historyczno-literackiego „Polskie drogi do niepodległości”. Elementami naszego projektu były: wyjazdy na seanse filmowe „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” i „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, konkursy, prace literackie i plastyczne z zakresu historii, literatury i filmoznawstwa oraz występ uczniów z programem artystycznym nawiązującym do dziejów naszej walki o niepodległość i suwerenność, od rozbiorów do powstania „Solidarności”.
Celami ogólnymi konkursu było pobudzanie do twórczego myślenia oraz kształcenie indywidualnych uzdolnień uczniów, wzbogacenie i doskonalenie form pracy z uczniami zdolnymi, stworzenie możliwości wymiany myśli i doświadczeń uczniów i pedagogów.
Celami szczegółowymi konkursu, w zakresie historii było propagowanie wiedzy z zakresu najnowszej historii Polski, rozwijanie zainteresowań tematyką historyczną, podnoszenie poziomu wiedzy historycznej; w zakresie filmu zaś propagowanie wiedzy z zakresu filmoznawstwa, dostrzeżenie współczesnego oblicza sztuki filmowej, upowszechnianie kultury filmowej, kształtowanie zainteresowań młodzieży sztuką filmową.
Konkurs miał charakter wewnątrzszkolny i przeznaczony był dla uczniów klas I-III gimnazjum w Czarnym Lesie. Warunkiem przystąpienia do konkursu historyczno-filmowego było obejrzenie dwóch filmów: „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reż. Ireneusza Dobrowolskiego oraz „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reż. Andrzeja Wajdy.
Warunkiem koniecznym konkursu było przystąpienie do testu historyczno-filmowego, dodatkowo można było napisać recenzję n/t obejrzanych filmów. Najlepsze prace literackie zostały umieszczone na szkolnej wystawie.
Zwycięzcą konkursu historyczno-filmowego został, po zaciętej dogrywce, uczeń klasy III B – Kacper Nabiałczyk.
Opracowanie – J. Stefańska, J. Lubkiewicz